На домашню      |      Новини      |     Біографія     |        Гостьова книга       |        Контакти
 
© 2005 All rights reserved.
"Дивоструни"
тріо бандуристок Інституту мистецтв
Волинського державного університету імені Лесі Українки
м.Луцьк

                                     

Мирослава Сточанська
доцент кафедри музичних інструментів
Волинського державного університету
імені Лесі Українки
керівник ансамблю бандуристок "Дивоструни",
тріо бандуристок "Дивоструни"

Бандуристки з Волині в Німеччині.

            Ще у 90-х роках минулого століття  виходець з Волині пан Вітольд Козачук започаткував українсько-німецькі зв"язки та благодійну акцію "Бад Зальцуфлен допомагає Луцьку", яка пізніше була розширена контактами та поглиблена співпрацею Союзу німецьких солдатів та Спілки "Мости в Україну"з однієї сторони  і  з Українським фондом "Єднання" з іншої. Відтоді зроблено дуже багато для Волині, а саме: гуманітарна допомога сиротинцям , лікарням, школам, а також плідна співпраця в галузях науки, освіти, культури.
Невтомними організаторами  усіх благодійних справ в Україні стали  Голова Спілки "Мости в Україну" округу Детмольд  почесні професори  ВДУ пан Карл-Герман Крог та пастор Манфред Мьоллер.
         Навесні 2001 року німецька делегація з черговою благодійною місією перебувала на Волині. У Волинському університеті  вельмишановні гості  мали можливість познайомитись з  професорсько-викладацьким складом  вузу та студентською молоддю, здобутками вузу та планами на майбутнє. На цю пам"ятну  зустріч  було запрошено і бандуристок,  студенток інституту мистецтв ВДУ. Особливий мелодизм та щирість українських пісень, чарівне звучання бандур і  майстерність виконавиць зачарували зарубіжних гостей, викликали таку надзвичайну цікавість до українського національного інструменту, що тріо бандуристок  було  відразу запрошено з концертами  до Німеччини.
           Відтоді  стали своєрідною традицією концертні поїздки лауреата міжнародних  та всеукраїнських музичних фестивалів ( "Срібні струни",Тернопіль-2000р.;  "ХІІ Гуцульський," Косів-2002р. та ін.)   тріо бандуристок  "Дивоструни" Волинського університету   до Німеччини. Неодноразово волинські дівчата щиро дарували українське мистецтво німецьким глядачам.   Перше знайомство бандуристок з Німеччиною відбулось у жовтні 2001 року. Тоді у складі тріо разом з Наталею Никитюк  та  Оленою Нагірною  була ще талановита бандуристка Анна Трач, яка тепер разом з сім"єю проживає    у   США  (м. Сакраменто, Каліфорнія).   Наступна  концертна поїздка відбулась у грудні 2001 року. Вона особливо запам"яталась дівчатам , тому що випала на час Адвенту, казковий час підготовки до  Різдва Христового. Ще тріо бандуристок мало щасливу нагоду колядувати  німецьким глядачам в передріздвяний час 2002 та 2003 року у новому складі з Алою Омельчук. Щоразу колектив  готував нову концертну програму з українських та німецьких музичних творів , яка користувалась надзвичайним успіхом.
          Цього року ( 25 листопада - 12 грудня) бандуристи Волинського університету на запрошення німецької спілки "Мости в Україну" за сприяння адміністрації ВДУ  отримали  змогу представити національне мистецтво вже у більшому складі - ансамблю бандуристок  з 8 осіб.  Концертна група   з ВДУ, до якої увійшли три творчих колективи: ансамбль бандуристок, тріо "Дивоструни" ( Катерина Ковальчук, Наталія Никитюк, Алла Омельчук)   та чоловічий квартет "Акорд" (Олег Гонтар, Микола Палій, Олександр Жданюк, Андрій Зарицький)  виконували сольні програми та брали участь у спільних україно-німецьких благодійних концертах до Різдва Христового,   що  проводились для громадськості міст Бад- Зальцуфлен, Детмольд, Герфорд та ін. в окрузі Ліппе, співали на службах Божих у храмах , виступили з лекціями -концертами. Всього  ансамблем  та тріо бандуристок   було проведено 25 концертів та ряд творчих зустрічей.
         Німецькі слухачі виявили неабияку зацікавленість бандурою та репертуаром, виконуваним на ній. Ансамбль бандуристок та тріо бандуристок "Дивоструни"  щасливі були можливості представити  за рубежем твори українських композиторів-класиків, сучасних авторів, волинських композиторів, а особливо нашу українську народну пісню. Концертний репертуар волинських бандуристок складався  з таких творів:  муз. і сл. С.Кривенького, обр. О.Нагірної "Волинь моя", муз. і сл. О.Каліщука  "Волиняночка" , муз. О.Дем"янчука, сл.С.Олексеюк " У Волині очі сині" та ін.,  колядок: "Що то за предиво", " Нова радість стала", "На небі зірка днесь засяла", " Три славнії Царі",  " Ангели в небі", "Возвеселімся всі разом нині"   та ін. , ряду інструментальних сучасних творів, німецьких різдвяних пісень .
           Особливе захоплення слухацької аудиторії викликали наші українські колядки, вітальна різдвяна композиція . Ми вкотре пересвідчилися , що маємо справжній скарб у народному музичному мистецтві. Адже українська колядка неповторна у своїй вишуканій мелодиці, колоритному багатоголоссі і одночасно надзвичайно проста  і  доступна  для сприймання. А разом з різдвяними  віншуваннями, вона випромінює потужну енергетику, зачаровує, захоплює слухача. Німецька нація, вихована  на  геніальній музичній спадщині  Й.С. Баха, Л .В.Бетховена, Ф.Шуберта,  Р.Вагнера  та ін., затамувавши подих слухала  українську колядку, щедрівку. Особливо радувало  те , що у нас стало багато прихильників , які  відвідували усі концерти,  долаючи іноді великі віддалі. Вони  приїздили, полишивши свої справи, за  багато кілометрів. Надзвичайно зворушило , що в наступні приїзди  до округу Ліппе нам  стали  підспівувати з залу  наші мелодії , а відому в Україні пісню Степана Кривенького "Волинь моя" наші німецькі друзі тепер  співають німецькою, стоячи.
          Як бандуристи, ми особливо горді тим ,що вже стало традицією на завершення концертів   співати під супровід українських  бандур  німецькі  різдвяні  пісні. Всі присутні , стоячи та взявшись за руки, особливо урочисто виконують завершальну пісню-молитву прославлення Різдва Христового " O du  frohliche".
          Завдячуючи новим творчим зустрічам,  бандуристки поповнили свій репертуар творами німецької класики: (  Й.С.Бах "Сициліана", Ф.Шуберт "Ave Maria", Л.В.Бетховен "Елізі") , а також німецькими різдвяними та народними піснями ( всього 9 музичних творів, при чому -  німецькою мовою).
          Особливу атмосферу щирості створювали на концертах  українців перекладачі групи майстерні ведучі концертних програм  доцент кафедри німецької мови ВДУ Ольга Панкевич та  Олександр Міщук.
          Українська мистецька делегація впродовж всього часу перебування була оточена надзвичайно теплою увагою  керівництва та членів спілки "Мости в Україну", які  влаштували   молодим артистам прекрасні побутові умови ,  опікувались організацією концертів, зустрічей. Незабутнє враження для студентської молоді справили зустріч з  ландратом  (губернатором) краю Ліппе Фріделем  Хойвінкелем,  відвідування музичної  академії  у м. Детмольд, творча зустріч з молодим  композитором та виконавцем Даніелем  Рояс Ласо, теплі та щирі  гостини у родинах  Карла-Германа та Маріанни Крог, Манфреда та Лінди Мьоллер,  Гарді  Кьоттера та Гайде Лессінг , Ганса та Ельвіри Прюснер, зустрічі  з  Герхардом Бюхтером, пані Любою, паном Петером, сім"єю Баус з "Рьомербаду" та   ін. Особливо теплі спогади про цю подорож будуть пов"язані у бандуристок з господарем  дому Мелані  Хорстом Гартхофом, який гостинно відчинив двері своєї  привітної оселі і поклав всі турботи проживання групи на себе.
           Тендітні  " ангели" синьоокої Волині , як називали дівчат  німецькі глядачі,  отримали гарну  можливість своїм мистецтвом   збудувати ще один  міст у взаєминах між двома народами. З допомогою пісні , бандури , щирого спілкування мовою сердець  багато німців відкрило для себе Україну.          
           Бандуристи Волинського університету щоразу  повертаються  на  батьківщину   з незабутніми враженнями, щасливі можливістю представити свій вуз, репрезентувати українське мистецтво,  зробити  свій скромний вклад у важливу справу популяризації улюбленого інструменту у світі, сповнені нових творчих планів та сподівань на майбутню співпрацю для  духовного зближення  та взаєморозуміння народів світу.

           Ансамбль бандуристок "Дивоструни" щиро вдячний за організацію  поїздки  ректору Волинського державного університету імені Лесі Українки проф. І. Я. Коцану, проректору з гуманітарних питань проф. Сур'яку М. В., зав. кафедрою німецької філології проф. Міханько В. П., Стрілці Л. О..

Грудень - 2005р.

! Для збільшення і перегляду в окремому вікні, натисність на малюнку
Відгуки німецької преси
("Lippifche Anzeiger" 14.12.2005р., "Lippifche Anzeiger" 23.11.2005р., "Lippe aktuell" 23.11.2005р., "Lippifche Landes-Zeitung" 02.12.2005р.) :
Фотографії перебування ансамблю бандуристок "Дивоструни" ВДУ в Німеччині (грудень 2005р.)
Ансамбль бандуристок ВДУ "Дивоструни"
Відгуки української преси
( газета "Волинь"  "Мости єднання будує пісня" 10.01.2006р.,
газета "Луцький замок" "Бандуристи з Волині підкорили німецьку публіку" 22.12.2005р.):
! Для збільшення і перегляду в окремому вікні, натисність на малюнку